Prawo pro bono

Nikt nie przepada za konfliktami z prawem. Większość osób unika ich jak ognia. Ale często bywa tak, że problemy same nas znajdują, lub po prostu my pragniemy ich uniknąć. Decydujemy się więc na konsultacje z kimś, kto ma w tej dziedzinie większe doświadczenie niż my. Najczęściej są to porady z zakresu prawa cywilnego i pracy. Jednak zdecydowaną większością „zagubionych” są przedsiębiorcy.

Radcy służący pomocą

Każdy przyszły przedsiębiorca, który pragnie dochodowego biznesu na najwyższym poziomie wie, że pomoc prawna przy zakładaniu firmy jest nieoceniona. Odpowiednio poinformowany prawnik jest w stanie nie tylko przygotować wymagane dokumenty z korzyścią dla przedsiębiorcy, ale również pokieruje jego późniejszymi czynnościami, np. obowiązkową rejestracją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

jak znaleźć niszę rynkowąO wskazówki proszą również biznesmeni posiadający już firmę. Zwracają się do radców prawnych o pomoc dla firm z różnych powodów: czasami jest to po prostu podpowiedź dotycząca odpowiedniego posunięcia inwestycyjnego, lub wskazówki na temat odpowiedniego skonstruowania nietypowej umowy. Bywa jednak, że przedsiębiorcy potrzebują pomocy również innych sprawach. Zdarza się, że właściciele firmy wchodzą w konflikt z przedstawicielami konkurencyjnego koncernu. Przyczyn może być wiele (np. nieścisłości dotyczące loga firmy, źle skonstruowane roszczenia drugiej strony w umowie finansowej) i często niestety, przeciwnik stawia przedsiębiorcę przed faktem dokonanym, wstępując z nim na drogę sądową. Oskarżony nie ma wyjścia: musi się bronić silnymi argumentami, których potrzebuje natychmiast.

Prawo na zamówienie

Duże przedsiębiorstwa są z reguły przygotowane na takie okoliczności: zatrudniają własnych radców prawnych, lub współpracują z kancelariami, które oferują swoje wsparcie w każdej chwili. Małe i średnie firmy jednak, również muszą sobie jakoś radzić w świecie biznesu. Na ogół chcą zaoszczędzić jak najwięcej np. ze względu na niewielkie przychody. Decydują się one na porady dla firm w kancelariach pro bono (bezpłatne konsultacje prawne- opłacane przez państwo) lub na dostępne na przeróżnych prawnych forach internetowych, których autorami często są doświadczeni radcy prawni. Problemy pogrupowane są według kategorii, a ich wyszukanie jest szybki i bezproblemowe.

Porady prawne dla firm w wersji online najczęściej są anonimowe. Występują również w formie porady mailowej, bezpośrednio „do rąk własnych” potrzebującego. Przedsiębiorca opisuje swój problem, oraz zadaje nurtujące go pytania w odpowiednim formularzu, w zamian otrzymuje wyczerpującą wypowiedź na temat tego, jakie prawa mu przysługują, oraz jakie kroki w danej sytuacji powinien przedsięwziąć. Są to niezwykle szybkie sposoby na uzyskanie wymaganych odpowiedzi. Tego typu porady są na ogół bezpłatne (wyjątkami są np. porady dotyczące prawa karnego, oraz przypadki toczące się w sądzie). Jednak czasami nasze potrzeby są tak palące, że nie możemy czekać ani godziny. Idealną decyzją są w takim przypadku porady prawne na telefon.

Radca po zapoznaniu się z problemem wycenia wartość swojej porady i „z miejsca” spieszy z odpowiedzią. Jest to najszybsza i najwygodniejsza forma porad prawnych. Wiele osób korzysta nie tylko z porad telefonicznych, ale „spotyka się” z adwokatem przy pomocy różnego rodzaju komunikatorów internetowych. Sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy przedsiębiorcę i jego doradcę dzieli odległość ciężka do przebycia. Jeżeli jednak sytuacja tego wymaga, adwokat ma prawo zaproponować spotkanie.

Podsumowanie

W XXI wieku istnieje wiele dowodów na to, że czas to pieniądz. Najlepiej jest go zachować i dobrze zainwestować, dlatego też powstały opcje darmowych porad prawnych dla firm, które muszą dwa razy przemyśleć każde posunięcie. Wiele osób twierdzi, że dobra rada jest na wagę złota, ale to, że jest ona „podarowana” nie oznacza, że jest bezwartościowa.

Dodaj komentarz