Skąd wziąć pieniądze na start firmy?

Jesteś na etapie poszukiwań środków, które pozwolą Ci na założenie własnej działalności? Jeśli tak, to świetnie! Ten artykuł napisaliśmy z myślą o początkujących przedsiębiorcach, którzy potrzebują inspiracji w tym zakresie.

W tym wpisie prezentujemy rozmaite sposoby na to, by skutecznie zgromadzić pieniądze na start firmy. Zapraszamy do lektury!

Otwarcie firmy w oparciu o oszczędności

środki na otwarcie działalności Masz gotowy biznesplan oraz odpowiednio dużo oszczędności? Sprawa jest jasna. Niemniej jednak, niewielu początkujących przedsiębiorców jest w tak komfortowej sytuacji. Jeśli także zaliczasz się do grupy, która dysponuje pewnymi środkami, ale jest ich zbyt mało, by sfinansować całą inwestycję, ta część artykułu jest dla Ciebie.

Zgromadzenie środków na otwarcie działalności bywa niełatwe i często wymaga pewnych wyrzeczeń. Jeśli gotówka, którą posiadasz, nie wystarczy na start, musisz zdobyć więcej pieniędzy, to oczywiste. Co możesz zrobić, aby tego dokonać? Sposobów jest kilka:

 

• sprzedaż części majątku, np. samochodu, działki budowlanej, działki rekreacyjnej itp.,
• likwidacja lokaty w banku,
• wyprzedaż zbędnego wyposażenia i elektroniki, które zalegają w domu,
• zastawienie biżuterii,
• znalezienie dodatkowego źródła dochodu. np. pracy na weekendy lub dorywczej.

Część z powyżej zaprezentowanych metod na zgromadzenie kapitału wydaje się ostatecznością, ale jeśli Twój pomysł na biznes jest naprawdę dobry, odniesiesz sukces. Jeśli z kolei obawiasz się ryzyka i utraty majątku, rozważ inne metody sfinansowania swojej działalności.

Skąd pożyczyć pieniądze na otwarcie firmy?

kredyt na otwarcie firmyPożyczka jest kolejnym sposobem na zgromadzenie potrzebnych środków. Banki oferują różne rodzaje kredytów, które mogą pomóc Ci w uruchomieniu firmy. Jeśli zdecydujesz się na wzięcie pożyczki, udaj się do zaufanej placówki finansowej. Nie ulegaj pokusie pożyczenia pieniędzy z instytucji typu parabank. Co prawda, wymagają one mniej formalności i zabezpieczeń niż banki, ale wysokie oprocentowanie sprawi, że kredyt urośnie do monstrualnych rozmiarów.

Środki na otwarcie firmy możesz także pożyczyć od rodziny lub przyjaciół. Bliskie Ci osoby na pewno nie zażądają odsetek, co dla młodego przedsiębiorcy stanowi atrakcyjne rozwiązanie. Pamiętaj jednak, żeby regularnie spłacać swoje zobowiązania. Co prawda, rodzina i przyjaciele nie są bankiem, ale nie możesz nadużywać ich hojności ani cierpliwości.

Rozpoczęcie współpracy z inwestorem

znalezienie inwestoraZnalezienie inwestora to kolejny ze sposobów na sfinansowanie swojej działalności. Na czym to polega? Jeśli Twój koncept jest innowacyjny i odkrywczy, mogą zainteresować się nim fundusze Venture Capital. To organizacje, które inwestują środki w nowe firmy. W zamian za pieniądze, przekazujesz na rzecz funduszu udziały w swoim biznesie oraz część decyzyjności.

Na podobnej zasadzie możesz uzyskać środki od zamożnych przedsiębiorców, nazywanych Aniołami Biznesu. W przeciwieństwie do funduszy, inwestują oni swoje prywatne pieniądze. Niemniej jednak zasada działania jest zbliżona. Anioł Biznesu finansuje otwarcie Twojej firmy, oczekując w zamian udziałów i wspólnej decyzyjności.

Uzyskanie dofinansowania na otwarcie firmy

otrzymanie dotacji Aby zgromadzić środki na otwarcie firmy, możesz także ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie. To atrakcyjna forma wspierania przedsiębiorczości, ponieważ nie musisz oddawać otrzymanych pieniędzy.

Co roku do urzędów pracy oraz instytucji unijnych trafia pula pieniędzy z przeznaczeniem na dofinansowania. Jeśli Twój pomysł spotka się z zainteresowaniem i akceptacją urzędników, otrzymasz dotację. Niemniej jednak zdarza się, że biznesplan nie zostaje przyjęty, co oznacza brak wypłaty środków. W takiej sytuacji musisz albo poprawić konspekt, albo poszukać innego sposobu na sfinansowanie swojego biznesu.

Podsumowanie

Dobry pomysł na biznes to nie wszystko. W większości przypadków potrzeba jeszcze sporo pieniędzy, aby uruchomić firmę. Istnieją różne sposoby na sfinansowanie swojej działalności. Warto rozważyć każdy z nich i wybrać opcję, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Dodaj komentarz