Z własną firmą na prowadzeniu

Może właśnie dzisiaj obudziłeś się z myślą o założeniu własnej firmy, a może marzysz o tym już od dłuższego czasu. Ale coś Cię powstrzymuje: niewiedza, brak pewności siebie, zasoby pieniężne. A może i wszystko naraz. Jednak mimo tych przeciwności, wciąż pragniesz realizacji swojego projektu bardziej, niż czegokolwiek. Rzeczą oczywistą jest, że osoby, które posiadają doświadczenie w tej dziedzinie mają ułatwione zadanie: cechują się osobliwą zdolnością przewidywania, oraz opanowaniem w trudnych sytuacjach. Ale to wcale nie oznacza, że należy poddać się, zanim się wystartowało.

Na czele własnej firmy

Decydują się na ten krok przede wszystkim osoby, które chcą zrewolucjonizować dotychczasowy rynek, te którymi kieruje chęć wzbogacenia się, lub dążenie do samorealizacji i pasja. Jednak prowadzenie firmy wcale nie jest rzeczą tak łatwą, jak niektórym się wydaje. A właściwie wcale taka nie jest. Wiąże się ona (firma) z ogromną odpowiedzialnością- od nas zależą decyzje dotyczące inwestycji i rozliczeń, a także jej dobry wizerunek. W przypadku, gdy nasza działalność zatrudnia pracowników, oni również są zależni od naszych postanowień.

Musimy liczyć się z tym, że własna firma oznacza długie godziny pracy i stres (spowodowany np. nierównomiernymi dochodami, czy niewypłacalnością klientów). Przedkładać to się może na życie prywatne, a także znacznie je ograniczyć. Aby własna firma miała prawo powstać, a później istnieć, należy wypełnić szereg ważnych zadań. Im dokładniej zostaną wykonane, tym lepsze będą fundamenty naszej działalności. Dobry pomysł na biznes to tylko początek. Optymizm, wykazanie się rozsądkiem, samozaparcie i motywacja także są ważne. Jednak najważniejsze jest przygotowanie do tego, co może nas spotkać, np. sprawdzenie ofert konkurencji, badanie rynku, a przede wszystkim: skonstruowanie biznesplanu, w którym w sposób przejrzysty określimy nasz plan. Będzie to analiza, która pomoże nam, a także urzędnikom w podjęciu ostatecznych decyzji.

Jak dowodzić firmą i nie zwariować?

Ten artykuł można nazwać instrukcją poświęconą temu, jak prowadzić firmę poradnik dla niewtajemniczonych. Zawiera on podstawowe zagadnienia, które są kluczowe przy prowadzeniu własnej działalności. To, jak prowadzić firmę powinniśmy zacząć planować już na samym początku, jeszcze przed zarejestrowaniem jej działalności. Gdy mamy już swój pomysł na biznes (własny, lub ulepszający to, co już wcześniej powstało), opierający się na tym co nas pasjonuje, i w czym się sprawdzamy, warto zainteresować się instytucjami, które gotowe byłyby nas wesprzeć finansowo. Nie wolno nam jednak przyjść do nich z pustymi rękoma i prosić o cokolwiek „na słowo honoru”.

Musimy przygotować dla nich biznesplan, który będzie łatwym do zrozumienia opisem naszego przyszłego przedsięwzięcia. Powinien być jak najbardziej treściwy i opierać się na faktach, zamiast na tzw. „laniu wody”. Na samym początku powinniśmy umieścić streszczenie dotyczące naszej firmy. Figuruje w nim podsumowanie tego, co znajdzie się w późniejszych działach: np. cel biznesplanu, krótki opis opracowywanego przez nas produktu, czy korzyści dla klienta. Kolejnym rozdziałem jest charakteryzacja. Dzieli się ona na dwie części: krótszą, w której opisujemy nasze przedsiębiorstwo (nazwa, cel, posiadane zasoby życiorysy właścicieli itd.), oraz tę bardziej obszerną, w której należy zawrzeć m. in.: dogłębną analizę rynku, finansów i potrzeb konsumenckich, harmonogram działań i rozwoju, czy marketing i PR. Podczas składania takiej dokumentacji w wybranym urzędzie, atutem przemawiającym na naszą korzyść będą dołączone wszelkiego rodzaju certyfikaty i rekomendacje. To podstawy zbliżające nas do tego jak efektywnie prowadzić firmę. Jednak należy pamiętać, żeby nigdy nie lekceważyć konkurencji, a także wciąż mieć na uwadze zdanie konsumenta.

Przedsiębiorstwo prowadzone „po kosztach”

spokojna rozmowaStając na czele własnej firmy, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że złoty środek na to jak najtaniej prowadzić działalność gospodarczą nie istnieje. Nie da się przy minimalnym wkładzie własnym, zarabiać „kokosów”. Byłoby to zbyt proste. Jest jednak kilka trików, które pomagają nieco obniżyć koszty, jakie musimy pokryć, oraz podpowiadające co zrobić, żeby ich sobie nie dokładać. W pierwszej kolejności pomyślmy o wyborze programu, jaki oferują wszelkie instytucje wspierające młode przedsiębiorstwa. Mamy tu do wyboru m. in. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, dofinansowania z zasobów Urzędu Pracy czy Unii Europejskiej, lub opiekę tzw. Aniołów biznesu- inwestorów, którzy w zamian za swój wkład pieniężny, oczekują części akcji naszego przedsiębiorstwa.

Dobrym posunięciem może okazać się również współpraca z zaufaną osobą. Ma tu wtedy miejsce działalność na zasadzie spółki. Od nas zależy, czy będzie ona cywilna, czy komandytowa. Kolejnym punktem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest dzień, w jakim zakładamy naszą firmę. Rejestrując ją w środku miesiąca, mamy prawo do „małego ZUS’u”, przez co możemy zaoszczędzić na składkach nawet ok. 600 zł. Błędem początkującego przedsiębiorcy, jest natomiast niepełna wiedza na temat spóźnionych rozliczeń kosztów. Wielu z nich uważa, że nie otrzymane w terminie rozliczenia przedawniają się. Ale tak nie jest. Koszty otrzymane po terminie, można rozliczać w ciągu całego roku podatkowego, bez wprowadzania korekt. A fakturę VAT, możemy odliczyć w kwartale, w jakim do nas dotarła.

W tym przypadku korekta deklaracji jest już jednak wymagana. Jeżeli natomiast chodzi o podatki, lepszym wyjściem (zwłaszcza dla firm o nierównomiernych kosztach), będzie wpłata kwartalna, niż miesięczna. Pomoże to na spokojniejsze zebranie odpowiedniej sumy i usprawni działalność finansową firmy. Dodatkowa wskazówka dotyczy opłat ubezpieczenia chorobowego: jeżeli są one odprowadzane, to w razie choroby lepiej z nich skorzystać. ZUS zapewnia w tym czasie wszelkie świadczenia, oraz zawiesza składki społeczne.

PODSUMOWANIE

Ten reportaż to tylko małe wprowadzenie do świata finansów. Aby poszerzyć swoją wiedzę, należy zapoznać się z bardziej obszernymi tekstami na temat zarządzania, biznesu i rachunkowości. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju przedsiębiorstwo pragniemy wprowadzić na rynek, dobrze jest się przygotować na wszystkie ewentualności. Firma ma być dla nas źródłem dochodu i samorealizacji, powinna być zatem prowadzona roztropnie, jeżeli ma stać się rozpoznawalnym i wysokim jakościowo produktem.

Dodaj komentarz