Zdefiniowane dofinansowanie

Dotacje unijne, jak wszystko, posiadają swoje plusy i minusy. Oczywiście mają przez to tyle samo zwolenników, co przeciwników. My zdecydowaliśmy się na zgłębienie tajemniczego świata europejskich dopłat i przekonać się, dlaczego zdania na ten temat są tak skrajnie podzielone.

Z czym mamy do czynienia?

Można powiedzieć, że dofinansowania, albo się kocha, albo nienawidzi. Często osoby, które opowiadają się przeciwko dopłatom unijnym tak naprawdę niewiele o nich wiedzą. Ich doświadczenie z tego typu pomocą opiera się na (zazwyczaj również niepełnym) zeznaniom osób trzecich. Pełne luk i niezrozumiałych bądź przekręconych treści prawa dotyczące dofinansowań zdobywają coraz większą rzeszę negatywnie nastawionych sceptyków. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i wytłumaczyć im w kilku słowach na czym polega unijne dofinansowanie, jak je zdobyć i spłacić oraz czy rzeczywiście jest tak straszne, jak przedstawiają je niektórzy.

Wbrew pozorom, logika dopłat unijnych jest bardzo prosta. W skrócie można powiedzieć, że jej działanie opiera się na zasadzie: ludzie dla ludzi. A właściwie ich pieniądze. Jak wiadomo: z pustego i Salomon nie naleje, a więc żeby Unia Europejska mogła dofinansowania rozdawać, najpierw musiała pozyskać fundusz, którym mogłaby dysponować. Przedstawiciele Unii doszli do wniosku, że najlepszym sposobem na zebranie odpowiedniego budżetu będzie poświęcenie na ten cel części zebranych podatków. Tym sposobem dochodzimy do wniosku, że pomaga nam Unia „we własnej osobie”, ale całe zjednoczone w niej masy. Również my, płacąc podatki przyczyniamy się do tego, że ktoś otrzyma potrzebne wsparcie finansowe.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to „prezent”, a forma kredytu, który trzeba w odpowiednim momencie spłacić. Dodatkowo, otrzymanym funduszem nie możemy dysponować według własnego „widzimisię”: musimy postępować według kroków, jakie uwzględniliśmy w biznesplanie. To właśnie te ścisłe warunki z reguły przerażają przedsiębiorców: nie chcą oni obarczać się taką odpowiedzialnością, a część po prostu wątpi w to, czy podoła tym zasadom. Mimo to szacuje się, że co roku pozytywnie rozpatruje się ponad 200 000 wniosków, można więc dojść do kolejnej konkluzji: ludzie pragną korzystać z tego, co im zaproponowano.

A wniosek jest taki…

Na dofinansowania w latach 2014-2020 Unia Europejska zdecydowała się przeznaczyć 20 mld euro. Utworzono pięć różnych funduszy, a każdy z nich wspiera inny dział rozwoju gospodarczego państw członkowskich. Możemy wyróżnić więc: Europejski Fundusz Morski i Rybacki, Fundusz Spójności, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, oraz Europejski Fundusz Społeczny.

Dodatkowo powstały 4 instrumenty Jaspers i Jasmine, Jessica2 oraz Jeremie2 dzięki któremu małe firmy mogą otrzymać tzw. mikro-dofinansowanie. Oprócz tego pomoc finansowa dla małych firm objawia się w postaci programów. Należy do nich m.in. Program Horyzont 2020 oraz COSME, zapewniający opłacalny kredyt unijny dla małych firm. Skupmy się na tym, na czym polega dofinansowanie z ue dla małych firm oraz jak uzyskać dotacje unijne na rozwój firmy. Chcąc otrzymać dofinansowanie, należy odpowiednio wcześnie zapoznać się z dostępnymi w danym województwie programami wsparcia.

Po dokonaniu wyboru, czas na złożenie wniosku. Oprócz podstawowych danych beneficjenta (przedsiębiorcy), znaleźć się w nim muszą informacje dotyczące aktualnie prowadzonej działalności oraz plany na modernizację przedsiębiorstwa. Należy dokładnie określić wymagany budżet, oraz terminy spłat. W przypadku, gdy przedsiębiorca dopiero wchodzi na rynek pracy i ubiega się o dofinansowanie na rozruch własnej firmy należy uwzględnić tę informację w podaniu. Nie jest to jednak koniec obowiązków. Po złożeniu dokumentów, przedsiębiorca powinien poczekać na decyzję czy jego wniosek został przyjęty do rozpatrzenia. Po kilku miesiącach właściciel firmy zostaje skierowany na odpowiednie szkolenia, składa swój biznesplan, a następnie oczekuje pierwszych unijnych wpłat na swoje konto bankowe.

Pożyczka z funduszy unijnych ma określone terminy wypłat i spłat. Raty kredytu będą uzależnione od tego, co przedsiębiorca określił w swoim biznesplanie. Biznesmen ma obowiązek skrupulatnie rozliczać się z pożyczkodawcą, a przedstawiciele Unii, mają prawo do przeprowadzenia inspekcji firmy i potwierdzenia zgłoszonych modernizacji.

Dodaj komentarz